FROM THE BLOG

Tasarımın Prensi Karim Rashid

18 Eylül 1960 Kahire doğumlu Karim Rashid, Ottowa Carleton Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olmuştur. 1993’ten bu yana da New York’ta kendi tasarım stüdyosuna sahiptir.

Kenzo, Hugo Boss, Sony Ericsson, Citibank, Pepsi, LG Hausys, Prada, Yahoo, Armani  … Çalıştığı markalardan sadece bir kaçı. 

Kendini “iyimser, mükemmeliyetçi ve provokatör” olarak betimleyen Karim Rashid, tasarımın, duygulara ve insan ruhuna hitap etmesi gerektiğini düşünüyor. Tasarımlarından en sevdiği sorulduğunda ise ‘ Umbra ‘ için 24 yıl önce, firmasını ilk kurduğu zamanlarda tasarladığı ve hala günümüzde büyük talep gören  ‘ Garbo  ‘ çöp kutusunu ayrı bir yere koyduğunu söylüyor. Ürün tasarımına vurgu yaptığımız Rashid, aynı zamanda iç mimaride de ilginç mekansal çözümlemeler yapmaktadır. Önemli bir müzede eserinin sergilenmesindense, birinin evine girdiğinde kendi tasarımlarını görmeyi daha heyecan verici buluyor. 

Tasarımlarında plastiği tercih etmekte. Bu sebeple çok fazla eleştiriye maruz kalıyor. Fakat Rashid, plastiğin sürdürülebilir ve çevreye daha az zarar veren bir malzeme olduğunu düşünüyor. Bazı plastiklerin kansorejen ve sorumsuz olduğunu ancak son yıllarda, sorumlu plastik üretmekte özenli olunduğunu belirtiyor. Malzemelerini de bu üreticilerden tedarik ediyormuş. Sürdürülebilir malzeme olarak ahşabın kullanılmasına ise son derece karşı, ağaçların kesiliyor olmasının doğayı daha fazla yıprattığını vurguluyor. 

Renkli bir kişilik olan Karim Rashid, hayat dolu. Hayatının her alanında tarzını hissetmek mümkün, giyim tarzından, hayat stiline kadar. Tasarımları kendine özgü, ve hangi eserine bakılırsa bakılsın Karim Rashid tasarımı olduğu anlaşılıyor. Demirce Norms mimarlık olarak bizim de prensibimiz bu doğrultuda. Bu sebeple Karim Rashid’i yakından takip ediyoruz. Yaptığı projelerle  “iç dünyamızı”  fethetmeye devam etmesi dileğiyle…