BORNOVA CADDE

Proje Detayları

MÜŞTERİ

TARİH

KATEGORİ

ÖZELLİKLER

LINK

PROJE AÇIKLAMASI

BORNOVA CADDE HAKKINDA

Merkeze yakın en büyük arsa ve emsal büyüklüğü nedeni ile çok ciddi bir inşaat alanına sahip olan, otogarın karşısındaki bölgede düzenlenen çağrılı yarışmaya uluslararası firmaların ve Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerinin katılımı ile gerçekleşti. Demirce Mimarlık olarak hazırladığımız projede konut, ofis ve avmden oluşan karma kullanım amaçlanmış, yükseldikçe önem kazanan manzara etkisi, yakın çevrede bulunan çimento fabrikasının kirlilik etkenini devre dışı bırakacak fiziksel yapılanma, imbattan maksimum yararlanma ve avm’nin öne çıkabilmesi amacı ile arazinin köşegen uzunluğu kullanılarak yaratılan CADDE, konseptimizi oluşturmaktadır.

The Competition which has been created at the opposite of Izmir Intercity Bus Terminal, the biggest building site which is closest to the city center, and has a land area about 111.300 m2 due to its imputed value, took place with International Architectural Firms and Turkey’s leading architectural offices.

 
AÇIKLAMA: Sosyal bir varlık olan insanın, toplanma ve etkileşime girme isteğinin mekansal olarak karşılığının günümüzdeki karşılığının adı AVM… Bu toplanma arzusunun açılımında, mevcut arazimizde oluşturulacak “sokak” konsepti, plansal derinlikler anlamında daha doğru bir yaklaşım olsada; Çevrede var olan mevcut konut ve gelişimidüşünüldüğünde, insanları sokakta bölmemek adına tek, doğrusal olan, “cadde” konsepti tercihimiz oldu. Caddeyi köşegen olarak kullandığımızda küçük ve orta ölçekli mağazaların derinliklerinde 1/5 oranından daha fazla kullanmadığımız için, uzak noktada kendi iç sürkülasyonu olan büyük ölçekli mağaza ve/veya elektronik market tercihimizi kullandık.

Köşegen olan, tekil, doğrusal caddede oluşabilecek maksimum perspektifi kullanabilme avantajını destekleyebilme amacı ile simetrik konut yerleşimi ve caddenin sonunda yükselen ofis binası ile kompozisyonu tamamladık.