ILAYDA AVANGARDE OTEL

Proje Detayları

MÜŞTERİ

TARİH

KATEGORİ

ÖZELLİKLER

LINK

PROJE AÇIKLAMASI

ILAYDA AVANGARDE OTEL

İlayda Avangarde otel, Kuşadası kruvaziyer limanının karşısında, kıyı şeridinde yer almaktadır. Yapı 1980’lü yılların başında, bir tatil oteli olarak Mimar Salih Zeki Pekin tarafından tasarlanmıştır. Zamanla Kuşadasının büyüyüp gelişmesi, değişmekte olan koşullar nedeniyle yapıya yeni bir kimlik kazandırma kararı alınmıştır.

folkart-yeni-.png
image_preview-3-6.jpeg
image_preview-4-6.jpeg

TATİL OTELİ OLARAK ILAYDA AVANGARDE OTEL                                                                                   ŞEHİR OTELİ OLARAK ILAYDA AVANGARDE OTEL

image_preview-5-7.jpeg

YAPI VE YAKIN ÇEVRESİ SİLÜETİ                                                                                                               SİLÜET İÇİNDE ÖN PLANDA OLMA İSTEĞİ 

image_preview-6-5.jpeg
ILAYDAAVANGARDE-2.jpg
image_preview-8-5.jpeg
image_preview-9-4.jpeg
image_preview-10-4.jpeg
image_preview-11-3.jpeg

Bölge kruvaziyer gemileri ile yaklaşılan bir alan olduğundan, denizden gelen yolcu potansiyeli önemli olmaktadır. Bu sebeple kıyı şeridi boyunca yapının, silüet içindeki algısını, duruşunu ön planda tutmak, yapıyı fark edilebilir kılmak tasarımın ana çıkış noktası olarak kabul edilmiştir.
Yapının bitişiğindeki ikizi, yapıdan %25 daha büyüktür. Bu durum, fark edilme isteğine negatif bir etki olarak görülmüş ve projenin bir kabuk altında kompakt tasarımı ile aşılmaya çalışılmıştır. Tatil otelinin cephesindeki parçalı kurgunun zıttı olarak cephedeki modüller ile oluşturulan ritmik kurgu bu algıyı güçlendirmiştir. Bu sayede yapı, komşusuna göre daha bütüncül olabilmiştir. Yeni tasarlanan haliyle yapı cephesi, bitişiğindeki yapıya göre dar olmasına rağmen daha geniş algılanmaktadır.

image_preview-12-3.jpeg
image_preview-13-2.jpeg
image_preview-14-5.jpeg
image_preview-15-3.jpeg
image_preview-16-3.jpeg
ILAYDA-AVANGARDE-1.jpg
image_preview-18-1.jpeg
image_preview-19-3.jpeg
ILAYDA-AVANGARDE-4.jpg
image_preview-21-2.jpeg
image_preview-22-4.jpeg
image_preview-23-3.jpeg
image_preview-25-2.jpeg
ILAYDA-AVANGARDE-5.jpg
image_preview-26-2.jpeg