FROM THE BLOG

Masallar Diyarında ‘Mimarlık’

Öncelikle merhaba  sevgili herkes,

Sizlere bir hikayem var. Bu hikaye son günlerde mimari platformlarda önüme çıkan bir proje ve onun süreciyle ilgili.

Rusyada bir yarışma açılmış ve proje  alanı,  yamaç paraşütünün çok yaygın olduğu bir arazideymiş. Neyse bir gün o alana karma konut projesi yapmaya karar verilmiş  ve uluslararası katılımlı bir yarışma düzenlemişler.O kadar heveslilermiş ki  dünyaca ünlü mimarlar bu yarışmaya çağırılmış ve katılmışlar. Yarışmaya katılanlar arasında Fuksas,  Zaha hadid Architects, Steven holl  gibi dev isimler  varmış. Spoiler vermek gibi olmasın ama yarışmayı Steven  Holl  Architects kazanmış . Peki nasıl olmuşta sıyrılıp yarışmayı kazanabilmiş ? İşte hikaye asıl burada başlıyor…

Yıllar yıllar önce  Rusyada yaşayan Sergie adında  bir vatandaş varmış. Sergie yamaç paraşütüne hayran bir insanmış. Her gün  sabah, işe giderken paraşütle havada dans edenleri  izlemeden duramaz,  sürekli işe geç kalırmış.Hatta bir gün bu işe geç kalması, insanların bir günlüğüne popüler olabildiği bu yeni (!) dünyada  mizah konusu olarak gazetelere çıkmış. Alandaki  havacılık okulunu izlemeye doyamayan Sergie o kadar bilinir olmuş ki bütün Rusya bir anda onu konuşur olmuş. Bu olayların üstüne  yarışma jürisi son  dakika kararıyla sonuçları açıklamadan önce gelen projeleri bir de farklı kullanıcılar gözünden bakabilmek adına  Sergie’ e göstermek istemişler.

İlk olarak  Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan projeyi gören Sergie çok ilginç bulmuş, beğenmiş. Ama altını çizmiş . Tasarımdan, mimariden anlamayan sıradan biriyim ben demiş. Bunu unutmadan şöyle bir yorum eklemiş. Ona göre çok değişik,  güzel bir binaymış.

Daha sonra Fuksas’ın projesi gelmiş. Sergie yine bakmış beğenmiş. Bu da çok farklı , ilginç bir bina ama dediğim gibi ben anlamam bana göre hepsi  ilginç, sanki hepsi farklı gibi demiş. Ona göre hepsi aynı dercede güzelmiş. Mimarlık,  Sergie’nin  gözünde bu kadar basitmiş. Ona göre bir bina farklı ve ilginçse güzel , her yerde gördüğü yapılar gibi  ise sıradan geliyormuş..Jüri  ‘ Sergie’nin karar veremeyeceğine ikna olmuşken;

Son olarak Steven Holl tasarımı projeyi göstermişler. Sergie  bayılmış,  daha çok beğenmiş.

Çünkü kaybettiği zannettiği manzarayı bir nebze de olsa imgelerde  görmek  onu mutlu etmiş. Bu proje ile fikirlerinin önemsenmesi  çok hoşuna gitmiş. Kendini sıradan bir vatandaş olarak çok değerli hissetmiş ve eski günleri de yad ederek her gün tasarlanan yapıya bakarak işe gitmeye devam etmiş. İşte Steven Holl ‘e  yarışmayı kazandıran bu olmuş .(!)

NOT: Hikayede geçen  çoğu karakter ve olay örgüsünün gerçek kişiler veye olaylar ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.  Sergie  hayal ürünüdür.

Teşekkürler…:)

indir