FROM THE BLOG

Hadi bakalım #lego için tasarla @zahahadidarchitects

DALGALI FORMLARIN SİHİRBAZI ZAHA HADİD’TEN BİR AYAKKABI MAĞAZASI

Herkese merhaba, tasarım dünyasının önemli isimlerinden Zaha Hadid’i saygıyla anarak, Milano’da Stuart Weitzman için tasarlamış olduğu ayakkabı mağazası projesine yer vermek istedik.

Mekanı, “Konseptini şehrin dinamizminden alan tasarım, Weitzman’ın ayakkabılarının kalite ve işçiliğini yansıtmaktadır.” olarak tanımlayan Zaha Hadid, ürün ve müşteri arasındaki ilişkiye önem verdiği için malzemelerde siyah-beyaz tonlarını kullanmak istemiş. Geometri ile malzemeler arasındaki diyalog, işlevselliği, ergonomiyi gözeten kıvrım ve nişlerden oluşan bir ritim oluşturmuş. Modüler sergileme alanları ayakkabıların sunumuna yer açmış ve müşterilere de ayrıca oturma imkanı sunmuş. Zaha Hadid, tasarımdaki yenilikçi yaklaşımıyla mekansal deneyimi farklılaştırmış. Çok da güzel olmuş.

Peki tasarım dünyasındaki özgün duruşu ile, kendi içerisinde sürekli organik form kıvrımlarıyla oynayan Zaha Hadid ekibinden, organik form kullanmadan, mesela bir Lego House tasarlamalarını istesek ortaya nasıl bir tasarım çıkardı merak ediyoruz?

Not: Onlar yapmaz ise biz yapacağız.

indir (1)

indir (2)

indir (3)

indir (4)

indir (5)

indir

Stuart-Weitzman-boutique-IFC-Hong-Kong-by-Zaha-Hadid_dezeen_1

Stuart-Weitzman-boutique-IFC-Hong-Kong-by-Zaha-Hadid_dezeen_2

Stuart-Weitzman-boutique-IFC-Hong-Kong-by-Zaha-Hadid_dezeen_ss

zha_sw_byjacopospilimbergo4

Fotoğraflar “www.deezen.com” ve “www.archdaily.com” dan alınmıştır.